Jednodenky


Do nabídky našich služeb patří i tak zvané jednodenky. Poskytujeme pouze samotnou dopravu a technický doprovod. Jednodenky jsou vhodné téměř pro všechny - mladé lidi, rodiny s dětmi i seniory, pro jednotlivce i skupiny či kolektivy. Jednodenky realizujeme v Čechách i v zahraničí. Můžete využít například návštěvy aquacentra, prohlédnout si vybraná historická města nebo navštívit vánoční trhy či shopping centra a outlety v Německu. Jezdíme také na oblíbené nákupy do Polska. Nabídka je pravidelně obměňována a doplňována a reaguje na aktuální situaci a možnosti. U každé nabídky naleznete popis, ze kterého se dozvíte veškeré důležité informace o jejím průběhu.

Pokud máte zájem o námi nabízenou dopravu - jednodenku, proveďte svou objednávku především e-mailem, popřípadě telefonicky.


Asi 20 km od hranic ČR - ve stříbrném Krušnohoří - leží německé hornické město Marienberg. V aquaparku "Aqua Marien" najdete:

 

 • bazén s umělými vlnami a průtokovým kanálem
 • 2 venkovní vyhřívané bazény (jeden z nich je se slanou vodou s vřídelními lehátky a masážními tryskami)
 • sauny (3 finské sauny – aromatická, parní a sauna ve srubech ve venkovním úseku), v koupelovém úseku je také v nabídce tepelná dutina a kaskádový bazén.
 • dětský bazén
 • bazén pro batolata
 • vodní hrad
 • rodinnou skluzavku
 • trubicovou skluzavku
 • skluzavku pro jízdu na gumových duších „Crazy-River“

V části volného času se můžete za mírný poplatek věnovat kulečníku, házení šipek na terč nebo stolnímu tenisu. K dispozici jsou také dvě bowlingové dráhy a jeden minigolf s více jak 10 dráhami.

V případě zájmu je možné navštívit saunový svět o rozloze 1.000 m2 se saunovou kavárnou.

Různě vytopené sauny, vyhřívané mramorové desky, římská parní jeskyně, solná štola a další příjemné prostory k odpočinku prospějí Vašemu zdraví.

Po koupání najdete v samoobslužné restauraci velký výběr jídel a nápojů. Útrata se načítá na čip a hradí se při odchodu na recepci. Částka cca 10 € / osoba je plně dostačující.

Orientační ceník koupání:

 

1,5 hod

2 hod

celý den

dospělí

8,00 €

9,00 €

12,00 €

děti

5,50 €

6,50 €

7,50 €

rodina *

-

-

31,50 €

* Vstupné platí pro rodiče, či prarodiče a 1 dítě. Každé další dítě mladší 16 let zdarma

- Překročení času – do ½ hod – doplatek 1 €

 

 

Orientační ceník smíšené sauny včetně koupání:

 

 

2,5 hod

4,5 hod

celý den

dospělí

11,00 €

13,50 €

16,50 €

děti

9,50 € 

11,50 €

12,00 €

Slevy:

- děti do 3 let - zdarma

- oslavenci do 16 let – zdarma

- děti od 3 let do 6 let – 4 € (bez omezení času) 

- žáci bez příjmu, studenti se studentským průkazem, tělesně postižení (sleva 50%)

 

Co s sebou: Plavky, ručník, žabky, finanční prostředky na vstupné, vlastní svačinu nebo cca 10 € na nápoje a stravu / osoba,…. a dobrou náladu.

Při ztrátě čipového klíče uhradí host poplatek 40 €.

Erlangen leží na řece Regnitz. Společně s městy Norimberk a Fürth tvoří Metropolregion Nürnberg, jeden z 11 Metropolregionů v Německu. Nejvýznamnější památkou je místní zámek a univerzita Fridricha Alexandra. V současnosti ve městě žije více než 100 tisíc obyvatel.

Město je utvářeno především zámkem se sídlem Friedrich-Alexanderovy univerzity a četnými pobočkami elektrokoncernu Siemens AG. Město také aspiruje na titul „Spolkové hlavní město medicíny“. Dalším prvkem sahajícím daleko do minulosti, nicméně stále znatelným, je usídlení Hugenotů po odvolání Nanteského ediktu v roce 1685. 

Bayreuth leží uprostřed rekreační oblasti Fichtelgebirge, Francký les a Francké Švýcarsko. 

BayreuthV dávné minulosti byl Bayreuth sídelním městem markrabství. Následně jej proslavil festival Richarda Wagnera. V současnosti je největším městem Horních Frank.

Bayreuth je průmyslové, univerzitní a kongresové město regionu plné pamětihodností a muzeí. K prohlídce nás zvou úchvatné zámky, parky Fantazie a Sanspareil (skalní zahrady), festivalový dům s úžasnou akustikou, muzea, ale také barokní zahrady v Ermitáži s jeskyněmi a vodními zákoutími.

Markrabská opera patří díky markraběnce Vilemíně, sestře Fridricha Velkého mezi nejkrásnější barokní divadla v Evropě. Interiéry navrhl Giusepe Galli Bibiena a jeho syn Carlo ze slavného boloňského rodu divadelních architektů. Jeviště opery je hluboké 27 metrů, tudíž patřilo ve své době v roce 1871 mezi největší v Německu a přilákalo i skladatele RichardaWagnera.Markrabská opera Bayreuth

Barokní zahrady v Ermitáži ukrývají Starý zámek s vnitřní jeskyní, vodní zákoutí a pohádkouvou oranžérii s centrálním Slunečním chrámem, zasvěceným Apolónovi, bohu múz.

Nový zámek – sídlo bayreuthských markrabí s prvky rokoka postavil roku 1753 stavitel St.Pierre. Představí se Vám zde hudební pokoj markraběnky Vilemíny, palmové pokoje, ale i proslulý kabinet zrcadlových střepů. 

Muzeum Jean-Paula, nejvýznamnějšího básníka Německa, žijícího od roku 1804 do své smrti v roce 1825 v Bayreuthu nabízí k prohlédnutí jaho rukopisy, první vydání jeho děl, literaturu a další materiál vztahující se k jeho osobě.

Muzeum pravěku - Horní Franky zprostředkovává pohled na vývoj Horních Frank za 500 miliónů let, a to především zeměpisem, vývojem života – paleontologií, kamenným podložím – geologií a minerály.

Festivalový dům – 125 letá tradice Wágnerova festivalu na Zeleném vrchu. Festivalový dům patří mezi největší operní jeviště světa. Má jedinečnou architekturu a akustikou.

Umělecké muzeum vzniklo v samém srdci historického jádra Bayreuthu zrekonstruováním Staré radnice. Představí se svoji historickou sbírkou amerického a britského tabáku, pořádají se zde různé výstavy – tiskařské a grafické práce z 20.století.Iwalewa

 

Dům Iwalewa - nabízí především výstavu současného afrického umění.

 

Kdo dá přednost přírodě, jistě nezapomene navštívit Ekologickou botanickou zahradu v léčivé zahradě a ve sklenících s cca 12.000 druhy rostlin tropické vegetace, lesy, horské Himaláje, americkou prérii, stepi a vřesoviště.

Tropical Islands, je největší samostatně stojící halou na celém světě. Byla původně postavena jako hangár pro vzducholodě. 

Jedná se o opravdu gigantickou stavbu. Na délku měří 360 metrů, na šířku 210 metrů a dosahuje výšky 107 metrů. Celková rozloha parku Tropical Islands je 66 000 m², což odpovídá osmi fotbalovým hřištím.

Při vytváření akvaparku byly použity nejmodernější dostupné technologie. Aby byly zajištěny co nejlepší podmínky pro rostliny pocházející z celého světa, panuje zde stálá teplota vzduchu 25°C a vlhkost 40-60 %. V Balijské laguně a v prostoru Tropického moře je navíc využíváno podzemní vytápění, a díky tomu je zde hostům vždy příjemně teplo. Uvnitř parku lze rozeznat několik teplotních zón, které jsou udržovány díky komplexní regulaci mikroklimatu a zavlažování.

V parku je k dispozici umělé osvětlení v kombinaci s přirozeným světlem přicházejícím skrze speciální fólii umístěnou na jižní straně střechy. Díky tomu je zde dostatek světla dokonce i v zimě. Je zajištěn přirozený růst rostlin a návštěvníci se zde mohou opalovat.

Teplota vody v Tropickém moři dosahuje 28°C, v Balijské laguně pak dokonce 31°C. Zdejších 7 000 m³ vody je čištěno za pomoci nejmodernější technologie ozónových filtrů – kvalitou ji proto lze srovnávat s pitnou vodou. Z důvodu zajištění vysokých hygienických standardů jsou bazény vyrobeny z nerezové oceli. Hloubka vody na žádném místě nepřesahuje 1,35 metru.

Park Tropical Islands je v provozu během celého roku nepřetržitě 24 hodin denně.
Speciální provozní doba platí pouze pro Vánoce a Silvestra.
Tropický lázeňský a saunový areál je v provozu každý den od 9:00 do 1:00 ráno dalšího dne.

Při vstupu do parku Tropical Islands se musíte rozhodnout, kterou ze dvou hlavních částí parku chcete navštívit: Tropický svět nebo Tropický lázeňský a saunový komplex. Na základě toho obdržíte příslušný elektronický náramkový čip. Můžete jej použít při placení veškerého jídla a nápojů, které si v parku Tropical Islands zakoupíte, a také dalších zpoplatněných služeb.
                

Pokud si budete v průběhu svého pobytu přát přejít z Tropického světa do Tropického lázeňského a saunového komplexu nebo obráceně, bude vám účtován poplatek ve výši 8,50 €/den. Můžete si však také zakoupit kombinovaný lístek, díky kterému se budete moci pohybovat po obou částech areálu Tropical Islands. Dětem do 14 let není tento poplatek za vstup do druhé části areálu účtován.
 

Orientační ceník vstupenek do Tropického světa:

* Dospělí: 29,50 €
* Děti od 4 do 14 let: 24 €
* Děti do 3 let: zdarma
* Školní mládež (nad 15 let): 26,50 €
* Snížené vstupné (studenti, senioři nad 65 let, handicapovaní): 26,50 €
* Poplatek za noční pobyt v parku ve výši  15 € za osobu a noc (započítává se automaticky v 3:00 hod. ráno).

V ceně je zahrnutý vstup do Tropického světa (včetně Tropického deštného lesa, nákupní třídy, Tropické vesnice, Laguny a Tropického moře) a vstup na denní zábavnou show.

Orientační ceník vstupenek do Tropického lázeňského a saunového komplexu:

* Dospělí: 29,50 €
* Děti od 4 do 14 let: 24 €
* Děti do 3 let: zdarma
* Školní mládež (nad 15 let): 26,50 €
* Snížené vstupné (studenti, senioři nad 65 let, handicapovaní): 26,50 €
* Poplatek za noční pobyt v parku ve výši  15 € za osobu a noc (započítává se automaticky v 3:00 hod. ráno).

V ceně je zahrnutý vstup do Tropického lázeňského a saunového komplexu, jehož součástí jsou veškerá wellnessová zařízení a restaurace Tandoor.

Zdarma je poskytována uzamykatelná skříň.

Kombinovaná vstupenka:

Můžete si však zakoupit také kombinovanou vstupenku - platí do obou částí zdejšího areálu.

* Dospělí: 37,50 €
* Děti (od 4 do 14 let): 24 €
* Snížené vstupné (školní mládež nad 15 let, studenti, senioři nad 65 let, handicapovaní): 32 €
* Skupiny (od 20 osob): 30 €
* Poplatek za noční pobyt v parku ve výši 10 € za osobu a noc (započítává se automaticky v 3:00 hod. ráno).

Poplatky za další nabízené služby:

* Vodní skluzavka: + 4,50 €
* Dětský klub Tropino: + 4,50 €
* Poplatek za přechod z Tropického světa do Tropického lázeňského a saunového komplexu (a obráceně): + 12 €
* Večerní show: dospělí: + 15 €, děti (od 4 do 14 let): + 10 €
* Fitness klub: + 5 €
* Výtah African Jungle Lift: + 4,50 €

Speciální nabídky:

* Speciální nabídka pro děti  KidsWelcome (pokud zaplatíte za 2 dospělé a jedno dítě, mají až tři další děti vstupné zdarma. Nabídka se týká dětí od 4 do 14 let).
* Vstup zdarma v den vašich narozenin  (v den svých narozenin máte vstupné zdarma – nezáleží na věku). Je třeba přinést doklad totožnosti (platí i pro děti).

Pokud se rozhodnete zůstat v parku přes noc, může být výhodné využít speciálních 24hodinových balíčků all-inclusive.

Ceny 24hodinových balíčků all-inclusive
:

* Dospělí:  179 €
* Děti (od 4 do 14 let, v doprovodu jednoho dospělého): 129 €

V ceně je zahrnuto:

 • exkluzivní vstup do všech prostor parku Tropical Islands
 • veškeré jídlo a pití ve zdejších restauracích a barech – můžete si bez obav dát jídlo o třech chodech, dosyta se najíst na tropickém grilování nebo ochutnat vynikající kuře Tandoori; vše je zahrnuto v ceně!
 • atrakce a speciální nabídky – můžete využívat množství skvělých atrakcí, které nabízí park Tropical Islands. Můžete si prohlédnout park z ptačí perspektivy v uvázaném héliovém balónu, děti se mohou vydovádět dětském klubu Tropino, můžete se vznést do vrcholků stromů na výtahu African Jungle Lift nebo si užít jedinečnou show „Kouzlo smyslů“ se zajištěnou večeří. Upozorňujeme, že atrakce je třeba mít předem rezervovány.
 • suvenýrová fotografie z vaší dovolené v tropickém parku
 • a ještě mnohé další výhody…

V ceně balíčku nejsou zahrnuty masáže, nákupy v obchodech, návštěvy kadeřnictví, vratná záloha a noclehy ve stanech a chatkách. Tyto balíčky nejsou přenositelné na jinou osobu.
Pokud budete mít v plánu shlédnout večerní show, je třeba provést rezervaci na recepci Kalmoa nacházející se vedle jeviště Wayang v Tropické vesnici, a to od 12:00 hod.
Upozorňujeme, že některé služby nemusejí být aktuálně k dispozici. Doba platnosti balíčku je zhruba 24 hodin. Po uplynutí této doby budou všechny služby zpoplatněny běžnou sazbou.

Stravování

V Tropical Islands je nespočet restaurací a bufetů. Většina restaurací a bufetů je soustředěna na jednom místě.

Rychlé asijské občerstvení najdete hned vedle schodů. Je vynikající a můžete si nabrat kolik uznáte za vhodné. Platíte pouze za talíř (popřípadě za misku), do které si můžete naložit ovoce kolik se do ní vejde.

Z hygienických důvodů není dovolené, aby si hosté přinášeli vlastní potraviny a nápoje. Výjimka platí pouze pro dětskou stravu, potraviny a nápoje pro diabetiky a alergiky.


Odjezd z Prahy: 31.3.2012 - sobota - cca 5:15 hod.
                        Praha Hlavní nádraží - magistrála - autobusový terminál u Fantovy kavárny 

Návrat do Prahy: dle vzájemné domluvy účastníků (předpokládaný návrat v nočních hodinách)

Cena za dopravu: 960,-- Kč

Cena neobsahuje: vstupy, průvodce, stravu

Seiffen – malé městečko hraček na východě Německa, světově proslulé uměleckořemeslnými dílnami a Muzeem hraček. Po celý rok se ve více než stovce malých dílen zhmotňují sny a putují do celého světa. Desítky obchůdků nabízí neuvěřitelné množství dřevěných hraček i dřevěných betlémů. Městečko je plné dřevonávrhářů, řezbářů, soustružníků dřeva a výrobců hraček.

V 17. století se městečko proslavilo hlavně těžbou cínu, která byla ukončena v polovině 19. století. K zániku těžby vedly jak technické problémy, když se muselo těžit stále ve větších hloubkách, klesající světové ceny drahých a neželezných kovů tak i levné dovozy ze zahraničí. V průběhu těžby se místní obyvatelstvo živilo zároveň výrobou dřevěných hraček. Po úpadku těžby se výroba dřevěných výrobků ještě více rozšířila. Velmi rozšířené byly především pohyblivé a cinkající hračky jako řehtačky, brnkající škatulky, pojízdné hry a hudební a rámusící nástroje. Všelijaké panenky, povozy, z prstenců sekaná nebo z papírové masy lisovaná zvířátka či domečky a stromy v nejrůznějších tvarech ukryté v dózách nebo bedničkách z loubků byly vždy vhodné pro dětskou hru a zároveň poučení. Odpovídaly tak duševnímu a rozumovému světu dětí své doby.

Krušnohorská Noemova archa patřila ke šlágrům zámořského exportu. Dřevění panáčci, hrady a stavebnice pro chlapeckou hru nebo detailně vybavené pokojíčky pro panenky a obchůdky pro dívky odpovídaly tehdejší představě o roli v dětské hře.Seiffen - řezba

Zvláštností krušnohorské výroby hraček je točení nebo soustružení tzv. profilovaných dřevěných prstenců. Jedinečnost tohoto postupu spočívá v tom, že se pomocí speciálních nástrojů do mokrého prstence ze smrkového dřeva vytvarují obrysy určité figury, většinou zvířete. Při soustružení není profil patrný. Teprve po rozštípnutí prstence se na průřezu zamýšlený tvar objeví. Jen těžko již pak lze provést na tvaru nějakou opravu. Tato technologie vyžaduje mimořádnou zručnost a výtvarné schopnosti jako především tvarovou představivost a dobrý odhad rozměrů. Cca 40 až 60 kusů odsekaných polotovarů jsou pak řezbou dotvarovány a následně barevně pomalovány. Tato technologie je známa jen v Seiffenu a blízkém okolí. Dnes je již jen málo těch, kdo ji ovládají a provádějí.

Soustružení Řezbování a křídování zvířátek


Dřevěné umění je synonymem kvality a vynalézavosti, spojené s tradicí, které znají velcí i malí po celém světě.

Dominantu městečka Seiffen tvoří osmiúhelníkový kostel, jehož kopuli nese osm sloupků.


Seiffen - louskáčci V ukázkové dílně ve vesnici hraček je možné vidět výrobu známých figurek – louskáčků, kouřících mužíčků, andělů a havířů – od vyřezávání a soustružení až po malování a sestavování figurek.

Největší aktrakcí Muzea hraček je bohatě zdobená 6,3m vysoká pyramida. V muzeu je možné obdivovat kolem 5000 unikátních dřevěných exponátů, dřevěných hraček vyrobených soustružením profilovaných kusů dřeva, jezdící a pohyblivé hračky.

Muzeum hraček bylo založeno a otevřeno jako vlastivědné muzeum v roce 1953, v návaznosti na předválečnou Reklamní přehlídku hraček z roku 1936. Modernizováno bylo jako speciální muzeum krušnohorského hračkářství v roce 1998 / 1999. V současné době na 1000m2 poskytuje souhrnný pohled na celkový hračkářský region a lidovou vánoční tvorbu.

Orientační vstupné:  
dospělí 3,50 €
studenti, vojáci, tělesně postižení 3,00 €
děti (4-16 let) 1,50 €
rodinné vstupné 8,00 €K Muzeu hraček patří též Skanzen – muzeum pod širým nebem, otevřený v roce 1973. Je chápáno jako národopisně-historické muzeum, dokumentující v různých objektech – domech, dílnách a komplexem budov každodenní život 19. a počátku 20. století v Krušných horách.

Těžištěm koncepce je krušnohorská výroba dřevěných předmětů a zvláštnosti dílen, strojů a technologií výroby hraček – centrem je dochovaná soustružna profilovaných prstenců z roku 1760.

Skanzen se skládá ze 14 budov (včetně milíře) na 7 ha.

Seiffen - Skanzen - plánek

Orientační vstupné:  
dospělí 3,00 €
studenti, vojáci, zdravotně postižení 2,50 €
děti (4-16 let) 1,00 €
rodinné vstupné 6,50 €


Muzeum miniaturních vláčků
nadchne všechny milovníky železnic. Rozkládá se na celkové ploše 450 m. Venku před muzeem je možné obdivovat detailně provedenou miniželeznici v zahradě.

Orientační vstupné:  
dospělí 3,00 €
děti 1,50 €

Passau(česky Pasov) – bavorské město na soutoku tří řek – Dunaje, Innu a Ilzu.

Na naší krátké zastávce v Pasově Vás čeká romantická procházka v okolí nádherného soutoku tří řek. Můžete si prohlédnout historické centrum města s Residenčním náměstím, pozdně gotickou radnicí, klášterem Niedernburg nebo renesanční pevnost Oberhaus.

 

     Dominantou města je Dóm sv. Štěpána s největšími varhanami na světě, před kterým se každoročně konají adventní trhy. Najdete tu až 70 stánků nejenom s keramikou, oblečením, dřevěnými výrobky,…. Můžete ochutnat tradiční bavorské speciality, zhlédnout ukázky lidových řemesel nebo si koupit některý z typických výrobků jakými jsou např. vyřezávané betlémy. Všude voní svařené víno (Gluhwein), cukroví i bílá jelítka se zelím. Ideální zábavou pro děti je vyrábění vánočních dekorací.

 

Kaple Stille Nacht - Oberndorf

     O půlnoční mši na Štědrý den roku 1818 poprvé zazněla v kostele svatého Mikuláše v solnohradské vesničce Oberndorf skladba Tichá noc, dnes patrně nejslavnější vánoční píseň světa. Slova napsal zdejší pomocný kněz Josef Mohr, autorem hudby byl jednatřicetiletý učitel Franz Gruber, jenž hrál v místním kostele na varhany.

Píseň začínající slovy „Tichá noc, svatá noc“ však o štědrovečerní mši přednesl na kytaru. Vše prý zavinila myš, která vlezla do varhan a porouchala je, takže se z nástroje linuly jen zborcené tóny. Gruber se rychle sešel se svým přítelem Josefem Mohrem, aby se poradili, co udělají pro záchranu štědrovečerní mše. Rozhodli se, že složí novou vánoční píseň, která se dá zpívat při kytaře.

Nakonec se jim to povedlo dokonale: Stille Nacht byla přeložena do více než tří stovek jazyků a nářečí a stala se celosvětově nejoblíbenější vánoční písní.

 

 

Salzburg – barokní město a jeho vánoční atmosféru zažijete na vánočních trzích v historickém centru na náměstích Domplatz a Residenzplatz, v  areálu zámku Mirabell nebo adventní trh na nádvoří pevnosti Hohensalzburg.

     Komu se nebude chtít běhat po trzích, může navštívit salcburské Staré město - historickou perlu. "Krása slovy nepopsatelná ", to řekl o Salcburku Franz Schubert. Historické Staré město patří mezi nejkrásnější města na naší planetě.

Staré město je z architektonického hlediska skutečnou pokladnicí. Jsou zde zastoupeny všechny stavební slohy, a kdo se vydá na procházku jeho romantickými křivolakými uličkami - k nejznámějším patří uličky Getreidegasse (Obilná), Judengasse (Židovská), Goldgasse (Zlatá), Kaigasse (Nábřežní), Linzergasse (Linecká) a Steingasse (Kamenná) – ten se může obdivovat strohým gotickým stavbám z období středověku, prosluněným renesančním palácům a domům, skvostným barokním kostelům a zámkům a stavitelským klenotům z období rokoka a klasicismu. Nechybějí samozřejmě ani měšťanské stavby z období monarchie. Na malé ploše zde návštěvníci najdou stopy všech historických epoch.

Drážďany jsou nezřídka přezdívány jako Florencie na Labi, a to především díky nádherným barokním stavbám, jaké nemají v Německu obdoby. Většina města včetně historického jádra byla při ničivém bombardování spojeneckým letectvem v roce 1945 zničena. Drážďanským patriotům se však povedlo nemožné a dnes se můžeme opět kochat opravenými majestátnými paláci a kostely nebo z dálky vychutnávat charakteristické panorama tohoto čtvrtého nejnavštěvovanějšího města našich západních sousedů.

     Drážďany zastávají funkci hlavního města německé spolkové země Sasko a žije zde asi půl miliónu obyvatel. Díky výhodné poloze v polabské nížině i snaze místních je jejich velká část pokryta zelení a mohou být příkladem třeba pro některá naše města. Hodně se změnilo i po spojení východního a západního Německa - Drážďany se rychle adaptovaly na pozici jednoho z lídrů východní části země a jsou nyní moderním a progresivním městem se vším všudy, i když stín minulosti zde stále pobývá.

     Všechna hlavní turisticky exponovaná místa leží v nevelkém centru města, a to v okruhu několika minut pěší chůze. Tomu, kdo nezná pohnutou minulost města, by lehko ušlo, že všechny známé stavby drážďanského centra byly v nedávné minulosti buďto částečně nebo zcela zrekonstruovány podle původních plánů. Některé budovy na svou rekonstrukci teprve čekají pod reklamními plochami a plakáty jejich budoucího vzezření.

     V Drážďanech – saské metropoli Německa má téměř 600 letou tradici nejstarší vánoční trh. Drážďanský Strizelmarkt, Frauenkirche nebo známá obchodní třída Prager Strasse nabízí tradiční výrobky jako je typická drážďanská štola nebo svařené víno a jiné.

     Saská metropole nepatří mezi turisticky nejvytíženější evropská města, ale rozhodně má svým návštěvníkům co nabídnout. Kdo dá přednost procházce „barokní perlou Německa“, doporučujeme navštívit například největší německý evangelický chrám Kreuzkirche, Neues Rathaus, Albertinum, rezidenci saských panovníků Residenzschloss, budovu Semperovy opery, pomník krále Jana nebo již zmíněný známý komplex muzeí a obrazáren Zwinger.

     Drážďany nabízí nádhernou přehlídku barokní architektury, které vévodí zámecký komplex Zwinger. Je nejznámějším místem Drážďan, které nyní slouží jako komplex muzeí a bohatě zásobených obrazáren. Známá je především Galerie starých mistrů se sbírkou obrazů světových malířů.

Frauenkirche - skvostný luteránský kostel, který se pyšně vypíná k nebi jako dominanta drážďanského panoramatu. Za války byl kompletně zničen náletem. Třináct let trvala jeho rekonstrukce a opět byl otevřen veřejnosti v roce 2005.

Semperova opera - významná operní scéna nejen Drážďan, ale i celého Německa, sídlí hned vedle Zwingeru.

 

Další památky v Drážďanech

Knížecí průvod (Fürstenzug) je obrovská freska složená z kousků porcelánu na zdi drážďanského zámku v uličce Augustusstrasse.

Rezidenční zámek byl rezidencí saských panovníků, nyní střeží klenotnici Grünes Gewölbe.

Vyhlídková Brühlova terasa vznikla pro relaxaci drážďanské šlechty a získala přiléhavou přezdívku Balkón Evropy.

Hofkirche - další z významných kostelů města je katolický Hofkirche ležící několik metrů od břehu Labe.

 

...a zajímavá místa v Drážďanech

Válka přinesla Drážďanům hodně ztrát a bolesti a uvrhla město pod nadvládu komunismu, který nebyl příliš nakloněn rekonstrukci starých míst. Město tak dostalo funkcionalistickou tvář, která na mnoha místech stále přetrvává. V poslední době se objevilo několik zajímavých moderních počinů, které měli obnovit staré tradice, jako je například futuristická stavba Nové synagogy. Procházkou mezi zde popsanými zajímavými místy Drážďan si uděláte sami představu o nynější podobě velkoměsta na Labi.

Yenidze - bývalá tabáková továrna je postavena v orientálním stylu jako arabská mešita a je jednou z nejoriginálnějších staveb Drážďan.

Nová synagoga - ze staré židovské synagogy u břehu Labe nezbylo po válce nic a tak byla postavena tato ultramoderní Nová synagoga.

 

Drážďanská nákupní centra jsou díky snadné dostupnosti a příznivé cenové hladině zejména o víkendech plná krajanů, kteří zde mají bohaté příležitosti k ušetření. Němečtí sousedé jsou si toho dobře vědomi a neustále rozšiřují kapacity obchodních domů a galerií s ambicemi stát se jedním z největších nákupních center v zemi. Nejlepší čas na nákupy je během pravidelných letních a zimních výprodejů - začínají tradičně poslední pondělí v lednu, respektive červenci a trvají zhruba deset dní. V neděli je kromě speciálních případů v obchodech po celý rok zavřeno. Vydejte se po hlavní nákupní zóně Prager Strasse směrem k historickému centru, kde leží mimo jiné Altmarkt Galerie. Dále na sever přes most Augustusbrücke se dostanete do Nového města s přepychovou ulicí Königstrasse. Další alternativy jsou Elbepark s Ikeou a Kaufpark, které leží už dál od středu města na předměstích.

Prager Strasse - nejznámější nákupní třída Drážďan je plná moderních i funkcionalisticky laděných nákupních center a nabízí levné i dražší zboží.

Na hlavní nákupní třídě Prager Strasse máte nejlepší možnost ulevit své peněžence od přebytečných eur v desítkách menších i větších obchodů. Nachází se zde například oblíbené šestipatrové obchodní centrum Karstadt, které je otevřené pondělí až sobota od 9:30 hod do 20:00 hod. Z terasy Bistro Restaurant Café Karstadt je jedinečný panoramatický výhled na Saské Švýcarsko.

Nové město (Neustadt) - tato čtvrť se rozkládá severně od Labe a Starého města kolem ulic Hauptstrasse a Königstrasse. Především druhá jmenovaná je adresou pro řadu exkluzivních butiků, starožitnictví a nejlepších restaurací ve městě. Celá oblast se označuje jako Barokní čtvrť (Barockviertel) Königstrasse.

Staré město (Altstadt) - ve starém centru města si nenechte ujít především známou Altmarkt Galerie, která vyrostla u náměstí Altmarkt v ulici Webergasse. Na třech patrech je nabita stovkou obchodů všech druhů. Na Altmarktu se v čase adventním odehrává známý vánoční trh. Další krámy lemují ulici Wilsdruffer Strasse, která leží hned za Altmarkt Galerie směrem k Labi a Frauenkirche.

Elbepark a Ikea Dresden - jeden z největších nákupních komplexů v Drážďanech se jmenuje Elbepark a leží na ulici Peschelstrasse severozápadně od centra. Dostanete se sem buďto tramvajemi 9 a 13 nebo autobusy 70, 80 a 91. Zóna je tvořená směsicí velkých nákupních domů různého zaměření. Součástí je i oblíbená Ikea Dresden.

Kaufpark - je nákupní zóna ležící na východním drážďanském předměstí Lockwitz. Její nespornou výhodou pro návštěvníky z Čech je především poloha - leží na Dohnaer Strasse kousek od dálnice z Ústí nad Labem ještě před příjezdem do města. Nedaleko je také zastávka Hp.Dobritz příměstských vlaků S1 a S2. Uvnitř se nachází na 72 obchodů oblíbeným značek jako H&M, Media Markt nebo Sconto.

CENA: 590,- Kč

Linz - (česky Linec) je hlavním městem Horního Rakouska, které se nejenom vánočním trhem na hlavním náměstí proměňuje v romantické adventní město plné vánočních betlémů. Ve výlohách, na veřejných prostranstvích, v kostelích a v muzeích můžete obdivovat jesličky z celého světa.

Památkou na výlet do tohoto města může být i vlastní originální svíce. Právě tady mají tradici – „vytahování svíček“. Z roztaveného vosku si vymodelujete vlastní dílo. Dále můžete ochutnat zdejší specialitu, nad plamenem tavený sýr, který ještě skoro tekutý dostanete na prohřátý chléb. Pochutnat si můžete na čerstvě pražených mandlích, pečených kaštanech, zapečených bramborách se šunkovou nádivkou, vánočním punči i na domácí medovině. Samozřejmostí jsou pochoutky z lineckého těsta.

Kdo se těší na nákupy v kamenných obchůdcích, najde v centru Lince řadu obchodů, ať už známých světových značek či méně známých návrhářů, ale i místních firem. Obchody najdete přímo na náměstí, a především na všech hlavních třídách jako Landstraße či Hauptstraße. Více se ale vyplatí nakupovat v bočních uličkách, které nejsou turistům tolik na očích a díky tomu se mohou pochlubit příznivějšími cenami. Na Spittelwiese najdete krásné obchůdky s módním zbožím a několik menších krámků s dárkovými předměty. Pěkné obchůdky nabízí i Bischofstraße a Herrenstraße. Linec je znám také svými nákupními středisky, kde můžete nakoupit kvalitní věci za přiměřené ceny. Jen pár metrů od Landstraße můžete využít střediska Arkade, hned vedle je další obchodní centrum Passage Linz. V obou případech jde o menší nákupní pasáže. Linec nenabízí velká nákupní střediska plná desítek či stovek obchodů. Zato najdete po městě rozesetých několik útulných pasáží, kde je radost nakupovat. Tato slova potvrzuje i další známá pasáž Atrium, kterou najdete přímo na Mozartstraße. Linec se může kromě obchodů pochlubit i mnoha kavárnami a restauracemi, kde si můžete odpočinout a ochutnat vyhlášený linecký koláč.

 

Steyr - (česky Štýr) je malebné historické městečko na soutoku řek. Vypráví se, že na konci 17. století žil ve Štýru varhaník, který trpěl vážnou nemocí. Roku 1695 dostal od jedné řádové sestry malou voskovou sochu Jezulátka. V lese, kde dodnes stojí Ježíšek (Christkindl), vyřezal jesličky a sošku do nich položil. Každou neděli se chodil k sošce modlit, uzdravil se a zázrak byl na světě. Zvěst o jeho uzdravení se rychle rozšířila, začali přicházet poutníci, postavili kostelík…

Městečko, kde v Rakousku podle tradice bydlí Ježíšek (Christkindl) nabízí na hlavním náměstí historického centra malebný vánoční trh. Vánoční atmosféru dotvářejí „zpívající jesličky“, adventní troubení, průvod masek Perchtenlauf, kovářské vánoce, betlémy včetně betlému na vorech na řece, …

 

Mechanický betlém Karla Klaudy – krkonošský mistr Karel Klauda přišel roku 1880 za prací do Štýru. Roku 1899 započal své 40 let trvající dílo. Výsledkem jsou impozantní pohyblivé jesličky o délce 371 cm, výšce 170 cm a hloubce 150 cm. Klauda vyřezal více než 300 figur seskupených v pohyblivých i nepohyblivých scénách. Pohyblivých figurek je na dvě stovky.

Největší betlém na světě – betlém Ferdinanda Pöttmessera a Josefa Seidla. Betlém se 778 vyřezávanými figurkami o velikosti 20 - 30 cm. Betlém je vystavěn na ploše 58 m2 a je stále dostavován. V plánu je plocha 60 - 65 m2. Betlém pochází z počátku 20. století.

Expozice betlémů je na městské radnici.

 

Největší světové muzeum historických vánočních ozdob má ve své expozici 18.200 kusů z let 1830 – 2000. Jedná se například o 10.000 kusů vánočních ozdob včetně ozdob, které na císařský stromeček věšela císařovna Sisi. Součástí sbírek je též 200 historických pokojíčků pro panenky.

Vánoční poštovní úřad – jediný na světě otevírá přepážky pouze v čase adventu. Na 3 týdny nastoupí do služby 21 poštovních úřednic a každý rok vypraví více než 2 miliony vánočních pozdravů, které si kvůli nebeskému razítku přivezou turisté.

Vánoční horská dráha - ve zrekonstruovaném starém špitálu naleznete kromě sbírky jesliček a půvabného obchodu s vánočním zbožím i „vánoční horskou dráhu“. Usazeni ve speciálních křeslech podniknete výpravu dvěma patry domu světem vánočních svátků, tak jak je slaví v nejrůznějších zemích.

Pojeďte s námi navštívit nejstarší na světě a největší Vánoční trhy ve střední Evropě – norimberský Christkindlemarkt. Nechte na sebe dýchnout kouzlo předvánoční atmosféry úžasných trhů v Norimberku, ve městě slavného malíře Albrechta Dürera. Čeká Vás 180 dřevěných domků dekorovaných červenobílým suknem. Od roku 1981 získávají nejhezčí domečky zlatou, stříbrnou a bronzovou barvu.

     Ochutnejte norimberské párečky - Nürnberger, krátké párečky servírované v housce na způsob hamburgeru – Drei im Weggla nebo pověstné norimberské perníčky. Určitě nebudou chybět ani pečené kaštany, horký punč, svařené víno, bavorský vánoční chléb či úžasný marcipán.

     Symbolem vánočních trhů je „Vánoční anděl“. Vánoční anděl září všude žlutě. Zahajuje samotný trh, navštěvuje děti v nemocnicích, seniory a lidi doma. Stánky nabízejí nepřeberné množství jeho kopií, takže si ho můžete koupit domů pro štěstí.

Pojeďte s námi navštívit tržnici v polském lázeňském městečku Kudowa Zdroj. Že se Vám nechce nakupovat? Nevadí. Zatím, co budou ostatní běhat po tržnici, Vy můžete mimo jiné navštívit: ...

AquaparkAquapark s plaveckým bazénem, relaxačním bazénem s divokou řekou, dětským brouzdalištěm, 92m tobogánem, saunou, restaurací, pizzerií,… 

Solnou jeskyni, která je rájem pro kůži a dýchací cesty. Mikroklima jeskyně tvoří několik tun mořské soli, z níž jsou stěny, strop i vrstva solných kamínků na podlaze. Jedna hodina zde by měla odpovídat asi 4 dnům u moře.

Dále je zde k vidění Muzeum žabiček a Muzeum hraček,...

Muzeum žabiček Muzeum hraček


... či jen tak můžete korzovat lázeňským parkem

Lázeňský park

 

 

 …. a nezapomeňte si s sebou vzít dobrou náladu….

Dopoledne: Okružní jízda vyhlídkovým vláčkem ve Znojmě

Odpoledne: Koupání v Laa an der Thaya 

Okružní jízda vyhlídkovým vláčkem ve Znojmě

Na okružní jízdu turistickým vyhlídkovým vláčkem se můžeme vydat od Louckého kláštera. Premonstrátský klášter v Louce u Znojma byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě.

Klášter založil roku 1190 znojemský kníže Konrád Otta se svou matkou Marií. V průběhu staletí v Louckém klášteře vznikaly a přestavbami též zanikaly nevšední ukázky architektury, doplněné řadou dalších uměleckých artefaktů. Jedinečná byla například klášterní knihovna, která se po zrušení kláštera v rámci josefínských reforem přestěhovala do premonstrátského kláštera na pražský Strahov.

Při vyhlídkové jízdě malebným historickým městem a půvabnou přírodou si vychutnáte orosenou sklenku vína ze Znovínu a ochutnáte delikátní sýry Jaroměřické mlékárny.

Vláček je vybaven ledničkou, a proto můžete cestou ochutnávat vína společně se sýry. Devadesát minut se budete kochat nejzajímavějšími částmi královského města Znojma. Projedete středověkými uličkami i náměstími, spatříte významné stavební památky a pohlédnete na město z údolí Dyje, budete nadšeni i výhledem z historických hradeb.

Na zastávce Městská plovárna Louka – návštěvnické centrum Znovín má vláček dvacetiminutovou přestávku, čas lze vyplnit ochutnávkou vín a návštěvou speciální prodejny vín Znovínu. Děti se mohou podívat na dravé ptactvo, vinařský lis či zhlédnout různé druhy vinné révy.

Návštěvnické centrum společnosti Znovín Znojmo sídlí v historických přízemních prostorách Louckého kláštera. Získáte zde mimo jiné i veškeré informace o prohlídkách klášterního komplexu a seznámíte se podrobněji s historií kláštera.

Naproti návštěvnímu centru se nachází specializovaná prodejna vín, která vedle komplexního sortimentu vín Znovínu Znojmo nabízí i vinařské předměty, Archivní sýr, Zámecký sýr a smetanový sýr Fénix z Jaroměřické mlékárny a kozí sýr z Jaroměřic na Rokytnou a z Chrastavce.

Orientační ceny: dospělí 40,-- Kč
děti do 15 let, studenti, ZTP, ZTP-P 30,-- Kč

Koupání v Laa an der Thaya

Termální lázně Laa an der Thaya se nacházejí v příhraniční oblasti Rakouska. Koupání je vhodné pro všechny věkové kategorie. Každý si zde zajisté vybere takové koupání, které mu nejvíce bude vyhovovat.

Můžete zde využít:

-hlavní - krytý bazén s teplotou 34°C s masážními proudy a divokou řekou, propojený s venkovním bazénem, kde nás potěší vodopády s barevnými světelnými paprsky a vířivky.

-venkovní termální bazén se slanou vodou a teplotou 36°C,

-venkovní termální bazén pro aktivní vyžití,

-tobogán „Fantasia“ 90m dlouhý,

-odpočinková lehátka, restaurace, …

Pro malé děti:

-vnitřní bazén s termální vodou cca 34°C hluboký max. 0,30 m. Termální voda je vhodná i pro batolata.

V dětském světě naleznete skluzavky, lehátka hned u bazénu a projekční plátno, na které jsou promítány pohádky. Součástí dětského animačního programu jsou hry, kašpárkové divadlo, malování, karaoke,…

 

Orientační vstupné na 3 hodiny:

dospělí 14,50 EUR
děti do ukončených 14 let 10,00 EUR
děti do ukončených 3 let zdarma

Saunový svět (od 14 let): jednorázový příplatek 6,50 EUR

Speciální saunové procedůry v 11:30hod, 14:00hod, 16:30hod, 18:30hod a 19:30hod.

Rodinná textilní sauna "Džungle Laa" pro celou rodinu - bez příplatku.

Vstup do termálních lázní včetně saunového světa v den narozenin pro jubilanty zdarma. Nutno při vstupu předložit platný osobní doklad.

Chip-medium

Před vstupem do termálních lázní dostanete u pokladny „chip-medium“, na které se Vám připočítává vše, co během pobytu konzumujete. Dále slouží k otevření a uzavření Vaší skříňky. Při odchodu jej odevzdáte u pokladny a uhradíte účet a případný vstup do saunového světa. Pokud chip ztratíte, uhradíte zálohu 15 EUR. Po nalezení chipu bude záloha vrácena.

V šatnách termálních lázní je k dispozici bezpečnostní schránka za poplatek 1 EUR.

Co s sebou: plavky, ručník (osušku, župan), pantofle … a dobrou náladu.

Doporučené kapesné: cca 30 EUR